Interneto puslapio peržiūrų skaičius

2011 m. kovo 14 d., pirmadienis

Ch.Gillbergo diagnostikos kriterijai Aspergerio sindromui

Christopheris Gillbergas - žymus Švedijos vaikų ir paauglių psichiatras, Aspergerio sindromo specialistas. Jo sudaryti AS kriterijai panašiausi į pirminius H.Aspergerio darytus aprašymus.

1.      Socialinis sutrikimas (kraštutinis egocentrizmas) (mažiausiai du iš šių):
 •       Sunkumai bendraujant su bendraamžiais
 •       Abejingumas kontaktams su bendraamžiais
 •       Sunkumai interpretuojant socialinius signalus
 •       Socialiai ir emocionaliai netinkamas elgesys.
 1. Siauri interesai (mažiausiai vienas iš šių):
  • Kitokios veiklos atsisakymas
  • Pasikartojanti veikla laikantis griežtų ritualų
  • Daugiau mechanikos negu prasmės.
 1. Neįveikiamas poreikis laikytis rutinos ir interesų (mažiausiai vienas iš šių), kurie:
  • Turi įtakos visiems asmens kasdienio gyvenimo aspektams
  • Daro poveikį kitiems asmenims.
 1. Kalbos ir kalbėsenos ypatumai (mažiausiai trys iš šių):
  • Vėluojanti kalbos raida
  • Paviršutiniškai tobula ekspresyvinė kalba
  • Formali pedantiška kalba
  • Keista intonacija, savotiškos balso charakteristikos
  • Sutrikęs supratimas, tarp jų – paraidžiui suprantamos numanomos reikšmės.
 1. Neverbalinės komunikacijos problemos (mažiausiai vienas iš šių):
  • Ribotas gestų vartojimas
  • Nerangi/neišlavinta kūno kalba
  • Ribota veido išraiška
  • Netinkama veido išraiška
  • Keistas, sustingęs žvilgsnis.
 1. Nerangi motorika:
  • Prasti neurologinio vystymosi testų rezultatai.
Diagnozei patvirtinti tiriamas asmuo turi atitikti visus šešis kriterijus.
Šaltinis: The Biology of the Autistic Syndromes (Clinics in Developmental Medicine, No 126) by Christopher Gillberg, Mary Coleman. 2nd Edition Cambridge University Press, 1992.

8 komentarai:

 1. Čia vaikams. O suaugęs žmogus yra sąmoningesnis ir turi daugiau galimybių įveikti arba nuslėpti, arba pritaikyti prie kitų tas savybes. Ir suaugusiųjų kalba ir taip yra formali ir pedantiška :)

  Įdomu, ką reiškia "Paviršutiniškai tobula ekspresyvinė kalba" ?

  AtsakytiPanaikinti
 2. Angliškai tai skamba "superficially perfect expressive language". Iš esmės tai reiškia, kad AS turintys vaikai ("mažieji profesoriai") kalba gramatikos ir žodyno požiūriu sudėtingais sakiniais, kas labiau būdinga suaugusiems, ir gali susidaryti įspūdis, kad vaikas yra be galo protingas ir talentingas. Tačiau šis įspūdis kaip mat subliūkšta, kai jam reikia užmegzti abipusį pokalbį arba suprasti metaforas, duodamus sudėtingus nurodymus ir pan.

  Dėl suaugusiųjų - taip, jie visko išmoksta intelektualinio pažinimo ir kitų žmonių elgesio stebėjimo būdu ir gali užmaskuoti turimus sunkumus. Beje, suaugusiųjų AS diagnostika taip pat remiasi vaikystės prisiminimais ir (jei įmanoma) tėvų pasakojimais, netgi vakarėlių nuotraukomis. Užtat ir yra svarbu kuo anksčiau diagnozuoti AS, kad būtų galima pritaikyti bent jau esamas terapijas - socialinių įgūdžių ugdymo ir t.t.

  AtsakytiPanaikinti
 3. Įdomu, kokie būna tėvų, kurių vaikai turi AS, požiūriai į AS. Aš per per savo AS tyrinėjimo laikotarpį susidūriau su dviem atvejais:
  1. Perskaitė puslapį aspergeris.lt (koks jis anksčiau buvo), tada turbūt užpyko ant savo suaugusio vaiko, kad jiems pasiūlė jį perskaityti, ir pasakė, kad tikrai jų abu vaikai AS neturi. Pasakė, kad vaikai normalūs sveiki ir viskas jiems gerai. Bet su šitais tėvais gydytojai pakalbėjo, ir tas pokalbis padėjo jiems patvirtint suaugusiajam AS diagnozę. Jeigu tėvai neigė, kad jų vaikas turi AS, tai kodėl pokalbis su tėvais padėjo gydytojams patvirtinti AS turėjimą ?
  2. Labai dažnai keičia savo nuomonę apie AS. Kartais sako, kad AS neegzistuoja, o tai išsigalvojo pavydūs žmonės, kurie pavydi "mažajam profesoriui", ir kad čia joks sutrikimas, o natūralus dalykas, kad "mažasis profesorius" turi bendravimo problemų, nes aplinkiniai yra ne jo lygio :) o kartais pripažįsta AS egzistavimą ir sako, kad reikia tokį vaiką kuo anksčiau pripratinti prie naujų vietų ir naujų žmonių, nes jis iš prigimties yra linkęs to bijoti.

  Dar įdomu, kaip AS turėtojai suvokia laiką, ar turi kokių problemų tame? Ar čia daugiau su ADHD susijusi bėda? Ar nėra taip, kad polinkis laikytis rutinų, ritualų, yra tik bandymas susitvarkyti su laiko suvokimo problemomis?

  AtsakytiPanaikinti
 4. Daugybė įdomių klausimų :)
  1. Esama (turbūt) nemažai tėvų, kurie neigia bet kokias savo vaikų problemas. Gal dėl to, kad "Maniškiai - patys protingiausi", gal dėl tingėjimo ir nenoro gilintis. Jeigu gydytojas įžvalgus ir patyręs, jis iš bet kokio pokalbio nustatys diagnozę ar bent jau problematiką.

  2. Teisingai, galimi įvairūs požiūriai. Kiekvienas žmogus yra unikalus ir turi teisę toks būti. Klausimas tiktai toks - ar jam gera gyventi šiame pasaulyje. AS - ne liga, vadinasi, natūralus dalykas. Bet tokiam žmogui sunku pritapti tarp kitų, jis geriausiai jaučiasi būdamas vienas. Vadinasi, čia jam ir reikia padėti.

  Dėl laiko - taip, AS turėtojai linkę nejausti laiko, kai užsiima mėgstama veikla, arba atlieka rytinę prausimosi/rengimosi/valgymo rutiną. Jie taip atsiriboja nuo aplinkos, kad laikas nebeegzistuoja. Pačios rutinos gal labiau reikalingos tam, kad gyvenime būtų kuo mažiau streso. O jeigu apie ADHD, tai jis gali būti AS padarinys - sukeliamas būtent streso ir nerimo.

  AtsakytiPanaikinti
 5. Tikrai labai įdomūs komentarai, tad abu punktai manau reiškia tą patį. Tėvai tai skaito ne liga ir nemato poreikio visiems ir visada aiškinti apie AS diagnozę aplinkiniams. Nes dauguma tėvų manau tiesiog nežino kaip elgtis, neigimas vienas iš tų būdų, kai tu sakai kad keistas vaiko elgesys, čia nieko tokios tiesiog jis toks yra. Kitas dalykas, kad tėvai, mato kažkokią konkrečią problemą vaike ir bando ją išspręsti, nepriklausomai jie žino diagnozę ar ne(tada skirtųsi tik sprendimo būdai). Kiti tėvai - nebando padėti vaikui, tai čia nepriklausomai ar nustatyta diagnozę ar ne, tiesiog sakykim jie blogi tevai(ir čia jau nieko nepakeisi).

  Pas mane tokia situacija. Neseniai sužinojom, kad mūsų sūnui įtaria AS, jam dar 3 metai. Bet aiškindamasis vaiko sutrikimus, sužinojome kad mano vyras tipiškas AS. O aš pati tikra NT. Tad dėl vaiko iš tikrųjų jau dabar pavargau kovoti su artimųjų visiškų nenoru net girdėti, kad jų anūkas ar sunėnas gali būti AS, tiesiog labai sunku išaiškinti kam reikia nustatyti tos diagnozės. Iš kitos pusės matau kaip vyras sakykim sėkmingai per visus metus "prisitaikė". Tad ar tas ankstyvas vaikui etiketes kabinimas su AS diagnoze tikrai padės, ar apie tai turi žinoti ir kiti.Labai trūksta informacijos, ką daryti, praktinių patarimų iš žmonių turinčių tokią diagnozę. Nes mes dabar tikrai su vyru daug diskutuojame ar jam būtų buvę lengviau gyventi, jeigu jis būtų žinojęs tai anksčiau. Ar būtų pasiketię jo pasirinkimai gyvenime, nes viską ką jis darė, tai intuityviai sau padėjo ir pats ieškojo per gyvenimą tų jam geriausių kelių ir būdų,pasirinko tokią specialybę, kuri buvo geriausia, išmoko prisitaikyti dėka savo proto, tiesiog sako "aš daug ką išmasčiau kaip turiu elgtis".

  AtsakytiPanaikinti
 6. Giedre, sausio mėnesio post'uose yra straipsnelis "Kam reikalinga AS diagnozė, jei tai ne liga". Ten keturi punktai, atsakantys į jūsų klausimą. Mano patirtis rodo, kad kai sūnui nustatė AS diagnozę, tas žinojimas man padėjo liautis blaškytis ir lakstyti pas nieko neišmanančius psichologus.

  Patikimai AS diagnozei 3 metai - per ankstyvas amžius. Tik 6-7 metų vaikams galima tai nustatyti. Bet 2-3 metų amžiuje jau matyti "žemiau funkcionuojančios" autizmo atmainos. Taigi nesikratykite diagnozės, ateityje ji gali praversti gaunant valstybės apmokamų paslaugų (spec. pedagogo pamokų ir pan.). Be to, mokykloje mokytojai būtinai turi žinoti diagnozę, nes AS turėtojai turi ir bendravimo, ir mokymosi sunkumų, informaciją jiems reikia pateikti kitais būdais (pvz. ne žodžiais, o piešiniais). O jeigu susidurs su patyčiomis, žinokite, kad tokio vaiko psichika gerokai jautresnė. O kur dar itin jautrūs pojūčiai (o mokyklose žiaurus triukšmas)...

  Kalbant apie jūsų vyrą, tai prisipažinkite, ar tikrai jums niekada nekilo bendravimo, empatijos, palaikymo, "buvimo kartu" problemų? Niekada nesijautėte vieniša su juo? Jeigu ne, jums labai pasisekė. Tokiu atveju jūsų vyras gali būti tas žmogus, kuris gali kitiems dalyti patarimus.

  AtsakytiPanaikinti
 7. Tai kaip suprantu, NT moterys, bendraudamos su AS turinčiu vyru, yra linkusios patirti bendravimo problemų ir jaustis vienišos. Bet jeigu taip yra, tai kas, jei ne bendravimas, jas traukia prie to vyro, kas sukelia joms norą būti kartu?

  Aš tai niekada nesijaučiu vieniša su savo vyru, nes turim bendrų interesų, apie kuriuos galim kalbėt ir kalbėt, ir dar jis turi nepaprastai gerą humoro jausmą (kokį retai pastebiu pas NT), jis visada moka pasakyti ką nors įdomaus, originalaus ir netikėto. Palaikymo iš jo negaunu, bet man jo ir nereikia. Manau, kad jam pačiam blogai būtų, jeigu man reikėtų jo palaikymo, nes jis turi emocinių problemų (lankosi dėl jų pas psichoterapeutę). O jam labai reikia mano palaikymo, bet jam netinka toks, kaip aš duodu. Pvz jis guodžiasi man "kaip man blogai, bijau eiti į pokalbius dėl darbo, aš viską blogai padarau, aš nieko nesugebu, nieko negaliu". O aš sakau "gali". Ir tada jis ant manęs supyksta, kad aš jo nesuprantu.

  AtsakytiPanaikinti
 8. Moteris ir vyrus vienus prie kitų pačioje pradžioje traukia paslaptingumas. AS turintis vyras, kaip rašoma literatūroje, būna "patrauklus nekalbus nepažįstamasis", kuris netauškia niekų, gerai išmano kokią nors sritį, yra doras, sąžiningas ir drovus... Va taip ir užsikabinama :)

  O sukūrus šeimą su tokiu žmogumi, greitai paaiškėja, kad jis linkęs sprendimus priimti nepasitaręs su kitais, nemėgsta didelių permainų (remontų ar pan.), vaikų lyg ir nori, bet vaikai - ir vėl permainos, taigi nelanksčios reakcijos, didelis stresas ir jo sukeliamos ūmios reakcijos - ne visai tai, ko buityje pavargusi moteris tikisi. O be to, moteriai norisi komplimentų, palaikymo už rankos (kartais tik tiek), supratimo ir užuojautos.

  Jūsų atveju iš tiesų, matyt, gerai suveikė bendrų interesų buvimas, nes tai tikrai gali būti tvirtos draugystės pagrindas (na, bent iki tol, kol nepasikeičia interesai).

  AtsakytiPanaikinti