Interneto puslapio peržiūrų skaičius

2012 m. balandžio 25 d., trečiadienis

Koks darbas tinka AS turėtojams?


Aspergerio sindromo turėtojai yra normalaus ar net gerokai aukštesnio nei įprasta intelekto žmonės. Jie yra visiškai įgalūs (skirtingai nei įprastinio autizmo - Kannerio sindromo - atveju), taigi turi turėti užsiėmimą ir pajamų šaltinį. Svarbiausia - tas darbas turi atitikti jų gebėjimus ir domėjimosi sritis. Šia prasme jie lyg ir niekuo nesiskiria nuo neurotipiškų asmenų daugumos.

AS turėtojų ypatumas - netolygus gebėjimų profilis, paprastai nustatomas dar mokykliniame amžiuje. Vadinasi, kai kurie dalykai jam sekasi puikiai, o kai kurie - visiškai ir beviltiškai nesiseka. Tačiau nereikia jaudintis dėl trūkumų, geriau lavinti ir puoselėti turimus talentus.

Pavyzdžiui, AS turėtojas nuo vaikystės gali domėtis meteorologija. Kaip jau esu rašiusi, ypatingasis AS turėtojo interesas nuo paprasto hobio skiriasi anomaliu intensyvumu. Taigi AS turėtojas jau pradinėse klasėse gali nustebinti išsamiomis žiniomis apie viso pasaulio klimatą, kritulių kiekį, metines temperatūras, vėjų rūšis ir t.t. Nereikia iš jo juoktis ar stebėtis. Tai - "mažasis profesorius". Galbūt šios žinios - būsimos karjeros ženklas?

Tą patį galima pasakyti apie matematikos, fizikos, chemijos, astronomijos, kompiuterijos, visuomeninio transporto, žoliapjovių, liftų, gyvūnų, žinovus. Domėjimosi sričių sąrašas - beribis. AS turėtojas gali būti ir humanitaras: geras žurnalistas, nes galbūt turi puikią atmintį faktams; redaktorius, nes nepraleidžia nė klaidelės; netgi gidas, vedžiojantis turistus, kadangi paprastai nenuspėjamą bendravimą su žmonėmis galbūt sugeba įsprausti į savo sukurtų taisyklių rėmus. Gali būti vertėjas, jeigu jam gerai sekasi mokytis kalbų ir mėgsta dirbti vienas. Gali būti dailininkas ir architektas, nes tai, ko nemoka pasakyti žodžiais, gali išreikšti vaizdais. Gali būti puikus aktorius, nes sugeba puikiai pamėgdžioti kitus žmones, muzikantas, nes tik taip gali išreikšti viduje verdančius jausmus.


(Kartais, kai matau, kaip žurnalistai bando prakalbinti kokį noras dailininką ar kino režisierių, o šis tik nuleidęs akis kažką mykia ar kažką trumpai burbteli, pradedu įtarti AS. Tai - nieko blogo, tiesiog žmogus daro konkretų, gerą, teisingą darbą, bet štai kalbėti apie jį nemoka. Į nemokėjimą kalbėti apie save ir savo pasiekimus turėtų atkreipti dėmesį ir darbdaviai, mėgstantys sklandžiai ir protingai suokiančius kandidatus. Sklandus kalbėjimas dar nereiškia tikro talento.)


Tarp vengtinų profesijų - tos, kur reikia daug bendrauti su žmonėmis, ypač klientais, kur reikia socialinės improvizacijos, greitos orientacijos, puikios trumpalaikės atminties, pavyzdžiui, padavėjo, dispečerio (taksi, oro uosto ir pan.), sekretoriaus, registratoriaus, kasininko. Gali nepasiteisinti ir karjera įmonėje, tarkim, nuo eilinio kompiuterininko (darbas su technika) iki kompiuterininkų skyriaus vadovo (darbas su žmonėmis, kurie dirba su technika).


AS turėtojai greičiausiai netiktų ir būti politikais. Nes jie nemoka meluoti :)

6 komentarai:

  1. O kokios be freelansinimo alternatyvos darbui įmonėje?

    Beje pagal DSM5 AS nėra atskiriamas nuo klasikinio autizmo. Tai nemanau, kad ir darbas turinčio AS turėtų skirtis nuo HFA. Ar klystu?

    AtsakytiPanaikinti
  2. HFA (high functioning autism) yra seniau vartotas terminas, tačiau AS yra naujesnis ir tikslesnis terminas (abiem atvejais gali skirtis asmens raidos istorija nuo vaikystės). Tačiau iš esmės jie reiškia tą patį, taigi ir problemos, ir darbas gali būti tokie patys. Kai kur pasaulyje vietoj AS diagnozės rašo HFA, nes pavadinimas lemia, kad pacientas su HFA diagnoze gali gauti daugiau sveikatos ar socialinių paslaugų.

    O dėl darbo formų, tai jų nėra tiek daug, jos (kaip ir mokesčių sistema) vienodos visiems - individuali veikla, verslo liudijimai... Autorinės sutartys apmokestintos taip pat, kaip darbo sutartys... Freelansinimas, ko gero, turės išnykti, nes nuo gegužės 1 dienos (t.y. nuo vakar) įsigaliojo pataisos, kurios leidžia verslo liudijimų turėtojams teikti įmonėms (ne fiziniams asmenims) tik iki 10 proc. savo paslaugų nemokant papildomų mokesčių (www.vmi.lt). Darbas įmonėje pagal sutartį vis dėlto yra saugiausias dalykas, nors darbdaviui kainuoja brangiausiai. Todėl atsirado daug gudrių darbdavių, kurie sumąstė, kad darbuotojai turi išsipirkti verslo liudijimus ir kiekvieną rytą vaikščioti į darbą. Naujosios pataisos, matyt, mėgins užkirsti tam kelią.

    AtsakytiPanaikinti
  3. "Nereikia iš jo juoktis ar stebėtis. Tai - "mažasis profesorius"". Papildymas: prasivardžiuoti irgi nevertėtų - nes ir taip kliūna daug.

    AtsakytiPanaikinti
  4. Tai ne prasivardžiavimas, o, sakyčiau, komplimentas. Jeigu rimtai, tai yra labai tikslus apibūdinimas, kuris gali padėti vaiko tėvams atpažinti raidos sutrikimą. Ir ne aš jį sugalvojau, o prof. Tony Attwood'as (www.tonyattwood.com.au). Beje, mergaites, turinčias AS, jis vadina "mažosiomis filosofėmis", ir šis apibūdinimas irgi labai tiksliai apibūdina jų pomėgį analizuoti sunkiai suprantamas socialines taisykles ir situacijas.

    AtsakytiPanaikinti
  5. Jei pravardę pavadinsi komplimentu - ji nuo to komplimentu netaps. Tas pats ir su filosofėmis. Tyčiojasi patys to nejausdami. O visi Tony Attwoodai - tai apeliacijos į autoritetus. Sunku diskutuoti su aspergeriu? Labai. Mums su normaliaisiais - irgi. Nes šitas visas pragaras yra praeitas, ir patikėkit jūs mumis, žinom, kas tai yra.

    AtsakytiPanaikinti
  6. Manau, kad sunkiausia diskutuoti su irzliu žmogumi, kurį turbūt apėmusi pošventinė depresija. Ir kuriam visur vaidenasi patyčios, netgi ten, kur jų nėra. O kas tada jums autoritetas? Lietuviška žiniasklaida, kuri niekaip neatsikrato išties erzinančios frazės "serga autizmu"? Kad ir kaip ten būtų, Tony Attwoodas, dirbantis su tūkstančiais pacientų, kaip vieną savo misijų atlieka aiškinamąjį darbą būtent tiems "normaliesiems", kad to pragaro būtų kuo mažiau. Man tik gaila, kad jis neatvažiuos pas mus, nes jo paskaitos visame pasaulyje suplanuotos dvejiems metams į priekį, o lietuviams, be to, dar ir neįperkamos.

    AtsakytiPanaikinti