Interneto puslapio peržiūrų skaičius

2012 m. sausio 23 d., pirmadienis

Mergaitės ir moterys taip pat kenčia nuo Aspergerio sindromo

Vyrų ir moterų - Aspergerio sindromo turėtojų - statistinis santykis yra 4:1, todėl dažniausiai kalbama apie berniukus, vaikinus, vyrus. O kaip mergaitės, merginos, moterys? Jų mažiau ir jas dar sunkiau atpažinti, todėl šį kartą rašau apie AS turėtojas.

Ankstyvoje vaikystėje, kai apie jokias diagnozes niekas dar nė nekalba, mergaitė, turinti AS bruožų, ima jaustis kitokia negu kitos mergaitės. Dėl to, pavyzdžiui, ji gali nenorėti žaisti kartu su jomis. Jai atrodo, kad jų žaidimai kvaili, nuobodūs ir nesuprantami. Jai labiau patinka žaisti vienai ir taip, kaip jai patinka. Prof. Tony Attwoodas dažnai kaip pavyzdį pateikia mergaičių žaidimą su lėlėmis Barbėmis. Jei mergaitėms įprasta turėti keletą lėlių ir žaisti su jomis, tarkim "Barbės vestuves", tai AS turėtoja gali turėti daugiau nei 50 lėlių ir rikiuoti jas tam tikra tvarka, maža to, prie jų niekas net negalėtų prisiliesti, kad tos tvarkos nesugriautų.

Kita vertus, AS turėtojai galbūt visai nepatinka lėlės ir ji mieliau žaidžia su "Lego" kaladėlėmis. Be to, ji dažniausiai nesiekia būti "bandos nare" ir turėti madingų, "kietų" drabužių, žaislų, daiktų, ji nesiekia būti populiari. Jai svarbiau praktiški drabužiai su daug kišenių, ji nešioja trumpų plaukų šukuoseną, kad būtų patogiau, arba labai ilgus plaukus, kuriais, esant reikalui galėtų prisidengti veidą nuo įkyrių žvilgsnių.


Jei berniukai renka faktus, tai mergaitės gali būti didelės grožinės literatūros skaitytojos, mėgėjos pasinerti į svajonių pasaulį, kurti išgalvotus draugus, personažus ir mintyse su jais bendrauti. Jei mergaitė ankstyvoje vaikystėje pradeda rašyti grožinės literatūros kūrinėlius, reikėtų į ją pasižiūrėti atidžiau. Gal taip ji bėga nuo tikrovės, gal ji nepritampa prie kitų vaikų, gal jai labiau patinka gamta, gyvūnai negu žmonės, nes šie iš jos šaiposi ar atstumia? Kitaip tariant, galbūt ji ne tik talentinga, bet ir kenčia nuo gilių vidinių problemų, kurias stengiasi nuslėpti?

Būtent mergaitėms yra būdingos prisitaikomosios strategijos - slėpti savo suglumimą socialinėse situacijose;  imitacijos būdu siekti paviršinės socialinės sėkmės; bėgti į fantazijų ar gamtos pasaulį.



Dar vienas labai būdingas AS bruožas - jeigu mergaitė turi vieną draugę ir labai glaudžiai su ja bendrauja. Tokiu atveju tai reiškia, kad draugė jai - tarsi gidė ir pagalbininkė socialinėse situacijose. Jeigu atsitinka taip, kad draugė išeina, pvz., į kitą mokyklą ar išsikelia į kitą miestą, AS turėtoja lieka viena ir patiria didelį emocinį nuostolį, nes naują patikimą draugystę užmegzti jai nėra lengva.

Beje, AS turėtoja gali būti itin pažeidžiama dėl savo socialinio naivumo, nebrandumo, noro turėti draugų ir pakliūti į mėgėjų tyčiotis ar netgi seksualinių išnaudotojų pinkles. Kita vertus, AS turėtoja gali būti berniokiška ir labiau linkusi žaisti su berniukais, nes jų žaidimuose daugiau veiksmo, tuo tarpu mergaičių žaidimuose būna daugiau "nesuprantamų" emocijų, intrigų, konkurencijos, taisyklių laužymo.

Jei berniukai, padarę socialinę klaidą, susierzina ar suerzina kitus, tai mergaitės tokiais atvejais puola atsiprašinėti. Joms atleidžiama, bet taip ir nesuvokiama, kad tai - dėsningumas. Ką tai reiškia? Kad kuo toliau, tuo labiau mergaitė jausis nepatogiai, nejaukiai, stengsis likti nuošalyje, nepastebėta, bet pati stengsis stebėti, kaip elgiasi kiti ir mėgins suprasti, kas ir kaip. Iš čia ir apibūdinimas - "mažosios filosofės", nes joms labai svarbu aptarinėti ir suprasti socialines taisykles. Beje, ne tik grožinė literatūra, įvairūs romanai, bet ir per TV rodomos muilo operos, filmai irgi padeda suprasti, kaip žmonės bendrauja, kokios jų veidų išraiškos, kokius žodžius jie taria. AS turėtojos nemoka intuityviai bendrauti, joms reikia to išmokti iš kitų.

Tylumas, mandagumas ir kitos geros savybės, matomos viešumoje, iš tikrųjų gali būti streso slopinimas, kuris namie gali išsilieti agresija prieš šeimos narius. O stresą patirti juk lengva - gal klasės draugai ją ignoruoja, gal mokytojai duoda nesuprantamas užduotis, gal vargina triukšmas.

Ir dar vienas svarbus dalykas: apie 20 proc. merginų, susergančių nervine anoreksija, pasirodo turinčios AS požymių (apie anoreksiją jau buvo rašyta anksčiau). Tai irgi priežastis pažvelgti giliau ir paieškoti tikrųjų priežasčių.

2 komentarai:

  1. "Būtent mergaitėms yra būdingos prisitaikomosios strategijos - slėpti savo suglumimą socialinėse situacijose;"
    Tai gal tikras santykis visai nėra 4:1, tiesiog tos 3 geriau prisitaikė ir pasislėpė?
    O padaręs socialinę klaidą aš nesusierzinu, nes apie tai net nenutuokiu, o tik praėjus laikui pagaliau suprantu, ką padariau neteisingai.

    AtsakytiPanaikinti
  2. Vyrai meluoja gausiau, moterys - įžūliau. Nenustebčiau, jeigu paaiškėtų, kad autistiškų vyrų ir moterų (berniukų ir mergaičių) santykis yra 1:1. Tiesiog moterys visada bando visa tai nuslėpt ir apsimest standartinėmis. Ir joms tai sekasi, velniai griebtų.

    AtsakytiPanaikinti