Interneto puslapio peržiūrų skaičius

2012 m. vasario 22 d., trečiadienis

Vasario 18-oji - Tarptautinė Aspergerio diena

Truputį per vėlai apsižiūrėjau, kad pražiopsojau svarbią datą - jau treti metai vasario 18-ąją pažymimą Tarptautinę Aspergerio dieną (International Asperger's Day).

Vasario 18 diena - austrų pediatro Hanso Aspergerio (1906-1980) gimtadienis. Tai, kad Aspergerio diena atskirta nuo Pasaulinės autizmo dienos, kuri pažymima balandžio 2 dieną, rodo ne ką kita, kaip faktą, kad AS ir autizmas (Kannerio sindromas) - skirtingi sutrikimai, nors ir priklauso tai pačiai grupei.

Nežinau, kaip Europoje ar JAV, bet ši diena aukštu valstybiniu lygiu pažymima Australijoje. Ir ne tik pažymima. 2008-2012 metais (t.y. ketveriems metams) Australija iš valstybės biudžeto skyrė 220 mln. dolerių (612 mln. Lt) pagalbai vaikams, turintiems autizmo sutrikimų - ankstyvajai intervencijai, raidos gerinimo terapijai, pagalbai šeimoms, įvairiems būreliams, informacijos sklaidai. Ten rengiamos ir didelės mokslinės konferencijos, bet mums į jas, deja, per toli vykti.

Vasario 18-oji kartu yra ir proga prisiminti patį mokslininką. Taigi, savo garsųjį darbą apie "autistinę psichopatiją" (jis pats taip vadino) H.Aspergeris paskelbė 1944 m. Keistas laikas, ar ne? Karas, nacių okupacija - o čia mokslininkas užsiima vaikų tyrinėjimais. Pasirodo, H.Aspergeris taip mėgino apginti vaikus, kurie, pagal nacių įstatymus, turėjo būti sunaikinti dujų kamerose, nes jie neva sirgo paveldimomis ligomis, o tokie arijų tautai nereikalingi. H.Aspergeris įnirtingai įrodinėjo, kad jie niekuo neserga, priešingai, yra tokie talentingi, kad gali praversti kariuomenei ir prisidėti prie pergalės.

Terminas "Aspergerio sindromas" atsirado 1981 metais, jį sukūrė mokslininkė Lorna Wing (beje, pradėjusi savo karjerą dėl to, kad turėjo dukterį autistę). Tačiau pats H.Aspergerio darbas buvo parašytas vokiečių kalba, todėl akademinė visuomenė jo tiesiog nepastebėjo (Leo Kanneris, priešingai, nors buvo austrų kilmės, bet gyveno ir dirbo JAV, rašė anglų kalba, gal todėl jo aprašyta autizmo atmaina šiandien vis dar geriau žinoma). Tik kai šį darbą 1991 metais į anglų kalbą išvertė prof. Uta Frith, prasidėjo ir jo nagrinėjimas.

Pasakojama, kad pat H.Aspergeris turėjo savo aprašyto sindromo bruožų, kad visą gyvenimą domėjęsis austrų poeto Franzo Grillparzerio kūryba ir taip mėgęs apie tai kalbėti, kad klasės draugams net įkyrėdavo jo klausytis. Be to, jis turėjo nedaug draugų, tačiau, subrendęs ir įsitraukęs į jaunimo judėjimą, pasikeitė. 1935 metais jis vedė ir susilaukė penkių vaikų. H.Aspergeris Vienoje studijavo mediciną ir pradėjo dirbti gydomosios pedagogikos srityje. Apie jo aistrą pasirinktai profesijai ir darbui liudija tai, kad  kelios dienos iki mirties (1980 metais) jis dar skaitė paskaitą. Iš viso paskelbė daugiau nei 300 mokslo darbų.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą