Ką gi, ką gi, šiomis dienomis turime dar du "Aspergerius", įsibrovusius į mūsų tikrovę.
Vienas jų - 20-metis Niutauno (JAV) vaikinas, nušovęs 20 vaikų, šešias mokytojas ir savo mamą. "Drovus, pamišęs dėl kompiuterinių žaidimų ir "kitoks"", neturėjęs nė vieno draugo, bet, matyt, turėjęs begales psichologinių problemų žmogus. Bene pirmą kartą radau žiniasklaidoje paminėtą Aspergerio sindromą, nors, kiek prisimenu, kai įvykdavo panašios tragedijos anksčiau, žudikas dažnai būdavo apibūdinamas kaip nors panašiai.
JAV ginklų laikymo namie politika - ne mūsų tema, bet turbūt dažnam europiečiui keistai skamba argumentai, kad kuo daugiau ginklų žmonės turės, tuo bus saugesni. Kad Amerika - keista šalis, įsitikinau pati, pamačiusi, kaip pas juos suprojektuoti oro uostai bei metro. Bet keisčiausia ir šiurpiausia - kad ginklai nugali viską ir lobistams nusispjauti, kad ginklai patenka ir į, švelniai tariant, ne visai veiksnių žmonių rankas.
Betgi mūsų tema - Aspergerio sindromas. Iš karto noriu pabrėžti, kad pats sindromas nėra nusikalstamų veiksmų ar beprotybės priežastis. Jau esu rašiusi ir galbūt verta pakartoti, kad problema kyla (ir išsiplėtoja iki tragedijos) kitur. Reikėtų paklausti, kodėl tas vaikinas grįžo į savo buvusią mokyklą? Kas dabar pasakys, kokias patyčias jis ten būdamas patyrė? O kodėl nušovė savo mamą? Gal irgi buvo už ką? O kokių sutrikimų ar psichikos ligų tas jaunuolis dar turėjo? Ar tai kam nors rūpėjo?
Beprotybės ir lengvai prieinamo ginklo derinio rezultatas - 20 žuvusių vaikų, kurių tėvus vargu ar paguos prezidento ir viso pasaulio politikų užuojautos. Tos užuojautos kažkodėl visada reiškiamos po laiko. Ir labai sunku jomis patikėti, nes kai reikia priimti sprendimus, kad tokių dalykų nebūtų - politikai vėl išsisukinėja ir vėl niekas nesikeičia. Iki kitos tragedijos.
Dar vienas "Aspergeris", kurį irgi seniai "įtarinėjau", ačiū Dievui, išgalvotas. Tai naujasis, jaunasis šių laikų detektyvas Šerlokas Holmsas, kurio nuotykius sekmadieniais rodo LRT televizija. Pats serialas man labiau panašus į šou, kuriame siekiama padaryti kuo didesnį ir galvą apsukantį įspūdį, negu į įprastinį filmą, bet Šerlokas - įdomaus veido aktorius Benedictas Cumberbatchas - demonstruoja tikrai aspergeriškai aistringą domėjimąsi nusikaltimais ir loginį mąstymą, jis geba iš detalių papasakoti apie priešais stovintį žmogų ir daro tai neįveikiamu aspergeriško tratėjimo būdu. Jis gali paniekinamu tonu pareikšti, jog neturi draugų, o santykiai su moterimis jo visiškai nedomina.
Beje, nieko naujo čia ir neparašiau. Juk Šerloko Holmso personažas su visomis savo ypatybėmis atsirado dar 19 amžiuje, tačiau filme Aspergerio sindromas pirmą kartą buvo paminėtas tik vakar :)
Šita Holmso versija parodo, kad britai tikrai moka kurti mini serialus. Aspergerio sindromas toje vietoje lyg ir buvo minimas tik tarp kitko? Gal Šerlokas yra tiesiog psichopatas. :) Aš serialą mačiau, kai jis buvo rodomas per BBC, todėl tiksliai visko neprisimenu.
AtsakytiPanaikintiBeje, jei patiko Cumberbatchas, tai nepraleiskite naujos Star treko dalies. Spoko vaidmuo dar labiau primena AS, gaila, nes IMDB sako, kad jis greičiausiai vaidins filmo blogietį.
Įtariu, kad ir šis vaikėzas, nugalabijęs (?) paną, yra aspergeristas... http://www.lrytas.lt/lietuvos-diena/kriminalai/grazuole-nuzudziusio-varenos-budelio-elgesys-misle-tyrejams.htm Kaip manote? Pagal apibūdinimus toks...
AtsakytiPanaikinti"...Ramus, nuosekliai dėsto nusikaltimo aplinkybes ir neparodo, kad smarkiai jaudinasi dėl šiurpaus įvykio - taip apie M.Šerpenską kalbėjo su juo bendravę pareigūnai.
AtsakytiPanaikinti„Sulaikytasis daug dalykų pasakoja net neklausiamas, o jo ramybė kelia šiurpulį", - dalijosi įspūdžiais pradžioje įtariamąjį apklausinėję kriminalistai. Kartais vaikinas susierzina dėl užduodamų klausimų, bet tik todėl, kad atsakymai į juos alytiškiui atrodo savaime suprantami.
Vėliau M.Šerpenskui buvo pareikšti įtarimai dėl turto sugadinimo ir vagystės. Pareigūnai jo telefono numerį aptiko viename pažinčių portale, o kompiuteryje - įspūdingą nuotraukų kolekciją. Visas jas sieja viena tema - mirtis..."
Labai gali būti. Bet turbūt nei jis pats to nežino, nei policininkams rūpi. Nei tas žinojimas ką nors pakeistų. Nors psichologams turėtų būti labai įdomus toks (galimo) AS ir nusikalstamo mąstymo derinys.
Vat todėl ir yra būtini seifai ginklams. Ginklai juk neturėtų patekti į neveiksnių žmonių rankas.
AtsakytiPanaikinti